150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego w Sejmie

Sto lat temu polscy patrioci stanęli w obliczu wielkiego przełomu. Trafnie ocenili swoją sytuację. Podjęli właściwe i skuteczne działania, które zwieńczyły dziesiątki lat żmudnej pracy i dramatycznych walk. Odważnie zakwestionowali ład, który – choć dobrze im znany i oswojony – nie był wyrazem ich woli, lecz woli ich wrogów. Zrzucili jarzmo niewoli. Ujęli swój los we własne ręce” – mówił prezydent podczas orędzia przez Zgromadzeniem Narodowym.

24740799_1572450742822131_1551012534_n

 

Wyjątkowy jubileusz w dostojniej oprawie w obecności najwyższych rangą urzędników państwowych. Zgromadzenie Narodowe w 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęło wielkie świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która wypada w przyszłym roku. – Chciałbym, aby był to moment rozmyślań nad naszą przeszłością, ale i przyszłością. Jesteśmy narodem dumnym i wytrwałym. 100 lat temu polscy patrioci stanęli w obliczu przełomu. Zrzucili jarzmo niewoli i wzięli los w swoje ręce – powiedział w orędziu prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda wskazał, że okrągła rocznica odzyskania niepodległości powinna być dla Polaków powodem do dumy. W tym kontekście zwrócił szczególną uwagę na niezależność.

Po wygłoszeniu orędzia prezydent złożył uroczystą, pamiątkową księgę, w której swój podpis złożyli najważniejsze osoby w państwie. W księdze podpisali się posłowie i senatorowie, w tym także poseł Jan Kilian.

Teraz do księgi swoje wpisy mogą składać Polacy, którzy chcą uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

choinka-1