O mnie

DSC03217Jan Kilian Starogard Gdański

Jan Kilian – Starogardzianin z urodzenia i wychowania, mieszkaniec stolicy Kociewia. Od 2015 roku poseł na Sejm VIII kadencji, wcześniej radny Starogardu Gdańskiego VI kadencji i radny powiatu starogardzkiego V kadencji.

Z wykształcenia inżynier mechanik, absolwent wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej, wcześniej ukończył doskonale znane wszystkim mieszkańcom Starogardu Liceum Ogólnokształcące  im. Marii Skłodowskiej – Curie. Kształcił się też na studiach podyplomowych na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Ukończył też Studium Farmaceutyczne  z tytułem technika farmacji.

Wieloletni przedsiębiorca. Pracował w gdańskim drogownictwie, następnie w Państwowym Ośrodku Maszynowym. Po zakończeniu pracy w dziale projektowym Państwowego Ośrodka Maszynowego prowadził własną działalność gospodarczą (handel detaliczny i hurtowy, rzemiosło). W 1996 roku założył  wraz z małżonką  aptekę, w której pracował niespełna 20 lat.

Zaangażował się w działalność partyjną w ramach Prawa i Sprawiedliwości, stanął na czele miejskich i powiatowych struktur partii. W 2010 uzyskał mandat radnego Starogardu Gdańskiego, a w 2014 z powodzeniem ubiegał się o mandat radnego powiatu starogardzkiego. W 2014 kandydował także do Parlamentu Europejskiego. W wyborach parlamentarnych w 2015 z ramienia PiS kandydował do Sejmu w okręgu gdańskim. Został wybrany na posła VIII kadencji, otrzymując 6675 głosów

W latach sprawowania mandatu poselskiego uczestniczył w pracach sejmowej Komisji Infrastruktury i Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Pracował także w parlamentarnych zespołach dotyczących Problemów Polski Gminno – Powiatowej oraz Ochrony Zdrowia.

Z inicjatywy posła Jana Kiliana w maju 2017 roku po raz pierwszy w historii Starogardu Gdańskiego odbyło się wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury, w czasie którego przyjęto dezyderat do Prezesa Rady Ministrów w sprawie poparcia dla budowy obwodnicy Starogardu Gdańskiego na drodze krajowej nr 22.

Od lat zaangażowany w wiele inicjatyw o charakterze patriotycznym, samorządowym i lokalnym. Czynnie uczestniczy w życiu Starogardu Gdańskiego i powiatu starogardzkiego. W  obecnej kadencji objął honorowym patronatem ponad sto różnych wydarzeń artystycznych, sportowych, kulturalnych czy patriotycznych na terenie całego Kociewia.  Warto w tym miejscu wymienić m.in. zorganizowany przez posła „wielkanocny poczęstunek”, na który przybyło ponad trzystu mieszkańcami Starogardu i powiatu, czy współorganizowany bieg „Tropem Wilczym”  w Starogardzie Gdańskim i Skórczu upamiętniające Żołnierzy Wyklętych, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży.

Jako poseł organizuje spotkania z mieszkańcami małych, często zapomnianych wsi i miasteczek powiatu starogardzkiego. W ostatnich latach spotykał się z m.in. z mieszkańcami Siwiałki, Lubichowa, Osiecznej, Skórcza, Pączewa, Osieka, Skarszew, Czarnej Wody, Kalisk, czy Smętowa Granicznego. Także sąsiednich powiatów: kwidzynskiego, sztumskiego, gdańskiego.  Często (w tych miejscowościach)  były to pierwsze w historii wizyty posła na Sejm RP.

W wyborach parlamentarnych 2019 r. kandydat do Sejmu RP w okręgu gdańskim – 25 

Bez powodzenia. Uzyskał 7110 głosów.

Prywatnie mąż, ojciec dwóch córek, miłośnik wędrówek górskich i książek.