Poseł odsłonił pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej pochodzące z terenu tej gminy Smętowo

kilian

Dziś w Smętowie Granicznym poseł Jan Kilian wziął udział w uroczystościach  odsłonięcia pomnika upamiętniający 102 ofiary II wojny światowej pochodzące z terenu gminy Smętowo. Na tablicy przed kościołem umieszczono wszystkie nazwiska tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.

To piękny gest wobec tych osób, ale także ich rodzin powiedział do liczne zgromadzonych osób poseł.

Poseł wygłosił także specjalnie przygotowane na tą okazję przemówienie: „Nie ma w Polsce rodziny, która w czasie II Wojny Światowej nie straciła kogoś bliskiego. Tak jest i tu w gminie Smętowo Graniczne, które dzisiaj wypełniając wolę śp ks.proboszcza Pawła Szynwelskiego upamiętnia 102 ofiary tego tragicznego dla Polski, dla tego miejsca czasu wojny. Władze miejscowe wraz władzami kościelnymi postanowiły o posadowieniu tego pomnika w miejscu publicznym, przy głównej drodze, a jednocześnie przed kościołem pw. Ciała i Krwi Pańskiej. Ta decyzja potwierdza prawdę o naszej historii, o naszych korzeniach. O korzeniach naszej Ojczyzny, ale też o korzeniach Europy, w której żyjemy w sposób rzeczywisty i instytucjonalny”…

„W wielu kościołach w dniu Bożego Ciała słyszeliśmy o potrzebie prawdy, o tym jak ważna jest prawda.  Ten pomnik dziś nabiera kolejnego, nowego znaczenia. On krzyczy o prawdę. W dzisiejszej przestrzeni publicznej coraz częściej Polacy muszą udowadniać, że w tej strasznej wojnie byli ofiarami, a nie sprawcami. Dlatego ten pomnik jest tu tak bardzo potrzebny. Jak powiedział niedawno abp Hoser zamiennie używa się zamiast prawdy pewnej poprawności politycznej, która de facto jest kłamstwem. Kłamstwa dziś używa się bardzo świadomie, jest ono perfidne, ubrane często w pozory prawdy. Poprawność polityczna należy często do postaw kłamliwych, które musimy rozpoznać na czas by jej nie ulegać i za nią iść. Dlatego też nie ulegajmy pozorom prawdy. Pamiętajmy o zagrożeniach współczesnych ideologii. Mam tu na myśli zagrożenia dla naszej wiary chrześcijańskiej. W wielu krajach nawet o chrześcijańskich korzeniach szerzy się chrystofobia i chrystianofobia. Próbuje się i doprowadza do usuwania z przestrzeni publicznej krzyże i inne symbole religijne. Jest to jawne oddalanie się od Boga co skutkuje odebraniem sensu pracy człowieka.

Dochodzi do podobnych sytuacji też  w Polsce, kiedy to anty-chrześcijanie stają się w wielu sprawach ekspertami w kwestiach norm moralnych i chrześcijańskich. Takie działania są zagrożeniem prawdy i całej egzystencji człowieka. Dlatego dbajmy o prawdę, dbajmy o naszą wolną, suwerenną i sprawiedliwą Polskę!” powiedział na zakończenie przemówienia poseł.

2 4 39 52 67 90 92 102